28 Şubat 2016 Pazar

Endişeli,korkmuş Bir Çocuğa Söyleyebileceğiniz Cümleler


Geçen dönemin son haftası günlerden Çarşamba. Tenefüsteyiz koridorlarda bi koşuşturma var ki şok edici. Çoğunluğunu kızların oluşturduğu gruplar tek aşağıya idare odasına iniyor ama yüzlerde ki şaşkın, korkmuş ifade kelimelerle anlatılır gibi değil... Ne oldu yu çözemeden cevap öğrencilerden geliyor öğretmenim işte şu sınıftaki şu öğrenciyi cin çarpmış. Haydaaaaa ...

          Öğretmenler tek tek sakinleştirip sınıflara alıyorlar çocukları ki gelin görün benim dersim de o sınıfa... Sınıfa bi girdim öğrencilerin çoğu yok kalanlar da hıçkırarak ağlıyor, korkudan titreyen de var, gülerek hocam olanları ben anlatayım mı diye arkadaşlarıyla dalga geçmeye çalışan da... Önce sorunun ne oloduğunu öğrenmeye çalışmalıyım ki bir çözüm önerebileyim ancak dersim lavabodan gelen öğrencilerle bölünüyor gözler ağlamaktan kızarmış, korku dolu bakışlar. Önce en yumuşak ses tonumla yatıştırmaya çalıştım. Tüm öğrenciler gelince tamam dedim Mercimek hadi buyur. Kriz yönetimi mi yapıyon olumlu sınıf iklimi mi oluşturuyon ne yaparsan yap ama günün geri kalanı bu çocuklar için zehir olmasın. Gelenlerden de kalanlardan da ağlamaya devam edenler var. Ben yine yumuşacık sesimle hafif tebessümle önce olayı anlamaya çalışıyorum. Sınıfta dolaşırken saçlarını okşuyorum çocukların ( ama nafile ben olsam aklımı oynatırım ben çoookkkıkk korkak birisiyim çünkü kaldı ki böyle hikaye dinlemeye bile tahammülüm yok) Allahtan yaramaz ama aklı selim bir öğrenciyle söze başladım.
- geçen dersiniz boştu değil mi? 
-evet.
Sonra...
- öğretmenim... arkadaşımız korku filmi anlatmaya başladı... ( valla derin bi nefes aldım korktuğum gibi değilmiş) sonra?
- ... arkadaşımız korkudan titremeye başladı. ... isimli kız arkadaşımız o arkadaşımızı o halde görünce ağlamaya başladı. Birisi yüksek sesle ahanda ...  ...yı cin çarptı dedi..

- düğüm çözülüyor sonra koridorlarda çığlıklar... olay 20 sn içinde tüm okula yayılmış. Korkusuz gözü pek öğrenciler gruplar halinde malum sınıfın kapısına doluşmuş....

- benim sıram. sakince yine o kaypak tebessümlü halimle cevapları çocukların söyleyebileceği sorular soruyorum. cevaplar hep olumlu olacak şekilde sormaya dikkat edip korkan öğrencilerimden cevap almaya onları konuşturmaya çalışıyorum. kabul ediyoruz hepimizin korkuları var önce kendi korkularımdan  bahsediyorum. çok detaya girmeden. korkunun da heyecanlanmak gibi, sevmek gibi, üzülmek gibi doğal olduğunu, hepimizin bu duygulara sahip olduğumuzu anlatıyorum en basit cümlelerle. Verdiğimiz tepkilerin de doğal olduğunu anlatıyorum evet korkunca bçığlık atabiliriz, ağlayabiliriz,ortamdan kaçabiliriz bunlar da çok normal. gözlemliyorum. Çocuklar biraz daha rahatlamış.  Tamam herkes açılmaya başlıyor korku filmlerinden bahsetmeyelim ben çok korkarım izlemem de dinlemem de diyorum. Çoğu başıyla onaylıyor beni. Artık sınıfta konuşmayan korkusunu paylaşmayan yok. Sonra okullarda aslında ne kadar güvende olduklarını anlamalarını sağlıyorum. Ortam iyice yumuşadı sonra aklıma gelen uygun 2 fıkra paylaşıyorum kahkahalar yoksa da gülümsemeyen de yok :) Ohhh bu iyiye işaret hatta çok daha iyiye. Nete giriyorum hemen bir kaç fıkra daha bulup anlatıyorum. Zil çaldığında çocukların kahkaha sesleri zil sesini bastırıyor. Kapıya geliyorum ki dışarıda çok büyük bi kalabalık sınıfı bekliyor. Dışarı çıkarken kapıyı ardına kadar açıyorum. dışarıdakilere gülümseyip içeriye bakıyorum çoğu oynamaya başlamış bir grup öğrenci de tahtaya çiçek çizmeye başlıyor sonra öğretmenlerinin adını yapraklara yazacaklarmış. Merdivene ulaştığımda kapının önünde kimsenin kalmadığını görüyorum. 
 eve gelince bir kaç veli arayıp teşekkür ediyor. İçim daha rahat şimdi...
Gelelim asıl meseleye böyle durumlarda nasıl davranacağımız öğretilmedi bize kriz yönetimi yok bizde anca kuram kuram kuram... Tamam onları da öğrenelim ama asıl önemli olan böyle durumlarda ne yapacağımız. Ayrıca her Eğitim fakültesinde hatta hatta her üniversite de ilkyardım zorunlu ders olmalı. Ben ehliyet alırken öğrendim. Nette aşağıdaki paylaşımı gördüm aklıma o gün geldi paylaşayım dedim.
Hiç yorum yok: